Which of the following is NOT a correct way to write the ratio 2 to 1?

Exploring Ratios and Unit Rates

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard

Mia Campbell
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
1/2
2/1
2:1
2 to 1
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Why should ratios always be written as improper fractions?
To make calculations easier
To avoid confusion with mixed numbers
To ensure they are simplified
To make them easier to read
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the simplified form of the ratio 28:63?
4/9
28/63
9/4
7/9
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How should the ratio 36:12 be written in simplest form?
1/3
3/1
3
36/12
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is a unit rate?
A rate with a numerator of 1
A rate with different units
A rate with a denominator of 1
A rate with equal numerator and denominator
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following is an example of a unit rate?
5 miles per 2 hours
10 dollars per 5 pounds
3 apples per 1 basket
60 miles per 1 hour
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 5 pounds of bananas cost $3.95, how much does 1 pound cost?
$0.79
$0.50
$1.00
$0.95
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Metric System Conversions and Exponents

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Converting Units: A Dimensional Analysis Challenge

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Converting in the Metric System with Dimensional Analysis

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Unit Conversion for Area and Volume

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Scientific Notation and Dimensional Analysis

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Measurement Conversions in IB Biology

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Mastering Metric Unit Conversions

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
6th Grade Math Chapter 4 Review Challenge

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identify Slope and y-intercept (from equation)

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Volume Prisms, Cylinders, Cones & Spheres

Quiz
•
8th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
37 questions
7th Grade Summer Recovery Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Distance, Midpoint, and Slope

Quiz
•
10th Grade