
Exploring Ratios and Unit Rates

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned

Mia Campbell
FREE Resource
Standards-aligned
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following is NOT a correct way to write the ratio 2 to 1?
1/2
2/1
2:1
2 to 1
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Why should ratios always be written as improper fractions?
To make calculations easier
To avoid confusion with mixed numbers
To ensure they are simplified
To make them easier to read
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the simplified form of the ratio 28:63?
4/9
28/63
9/4
7/9
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How should the ratio 36:12 be written in simplest form?
1/3
3/1
3
36/12
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is a unit rate?
A rate with a numerator of 1
A rate with different units
A rate with a denominator of 1
A rate with equal numerator and denominator
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following is an example of a unit rate?
5 miles per 2 hours
10 dollars per 5 pounds
3 apples per 1 basket
60 miles per 1 hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 5 pounds of bananas cost $3.95, how much does 1 pound cost?
$0.79
$0.50
$1.00
$0.95
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Unit Conversion and Dimensional Analysis Challenge

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Equivalent Ratios and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Unit Conversion and Dimensional Analysis Techniques

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Proportional and Nonproportional Relationships

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Understanding the Speed of Light and Distance Calculation

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Rates and Ratios in Math 7

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Converting Units with Dimensional Analysis

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Understanding Rates and Dimensional Analysis

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Points, Lines, Planes

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade