
Exploring Ratios, Rates, and Unit Rates in Pre-Algebra

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard
+5
Standards-aligned

Aiden Montgomery
FREE Resource
Standards-aligned
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the main focus of Pre-Algebra Lesson 31?
Solving equations
Connecting ratios, rates, and unit rates
Graphing linear functions
Understanding geometric shapes
Tags
CCSS.8.EE.C.7B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does Nathan earn per hour?
$7.50
$9.25
$10.00
$8.75
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much more does Nathan earn per hour compared to Dan?
$0.75
$1.00
$0.50
$0.25
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate formula?
Total amount multiplied by the number of items
Total amount added to the number of items
Number of items divided by the total amount
Total amount divided by the number of items
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does Jennifer earn per hour?
$10.00
$8.75
$9.25
$9.15
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much food does Buster need per day?
15.0 oz
10.25 oz
20.5 oz
22.5 oz
Tags
CCSS.6.NS.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much food does Roxy need per week?
128 oz
71.75 oz
52.5 oz
124.25 oz
Tags
CCSS.5.MD.B.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Exploring Equivalent Ratios and Rates

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Ratios and Rates in Math Antics

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Equivalent Ratios and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Rates and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Rates and Ratios in Mathematics

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Ratios and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Mastering Ratios and Rates in Mathematics

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Ratios, Rates, and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Points, Lines, Planes

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade