What is a unit rate?

Converting Ratios to Unit Rates

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard

Ethan Morris
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A ratio where one of the numbers is zero
A ratio where both numbers are fractions
A ratio where one of the numbers is one
A ratio where both numbers are equal
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If there are 10 slices of pizza for 4 kids, what is the unit rate of slices per kid?
2 slices per kid
2.5 slices per kid
3 slices per kid
4 slices per kid
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many slices of pizza are needed for 10 kids if each kid gets 2.5 slices?
22.5 slices
20 slices
27.5 slices
25 slices
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In a cage with only spiders, the ratio of legs to spiders is 56 to 7. What is the unit rate of legs per spider?
6 legs per spider
7 legs per spider
8 legs per spider
9 legs per spider
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Melanie paid $6.75 for 3 pretzels. What is the unit price per pretzel?
$2.75
$2.25
$2.00
$2.50
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe calls for 2 cups of salt for every 8 cups of water. What is the unit rate of salt per cup of water?
1/2 cup of salt per cup of water
1/3 cup of salt per cup of water
1/4 cup of salt per cup of water
1/5 cup of salt per cup of water
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A tree grows 3 feet every 5 years. What is the unit rate of growth per year?
1/2 foot per year
3/5 foot per year
5/3 foot per year
2/3 foot per year
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Writing Equations from Tables and Graphs

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Rational Expressions in M7 4 3 kz

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Rates and Ratios in Depth

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Rates and Ratios in Math 7

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Solving Multi-step Word Problems with Equations

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Ratios, Rates, and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Rates and Their Relationship to Ratios

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade