
Converting Ratios to Unit Rates

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard
Standards-aligned

Ethan Morris
FREE Resource
Standards-aligned
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is a unit rate?
A ratio where one of the numbers is zero
A ratio where both numbers are fractions
A ratio where one of the numbers is one
A ratio where both numbers are equal
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If there are 10 slices of pizza for 4 kids, what is the unit rate of slices per kid?
2 slices per kid
2.5 slices per kid
3 slices per kid
4 slices per kid
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many slices of pizza are needed for 10 kids if each kid gets 2.5 slices?
22.5 slices
20 slices
27.5 slices
25 slices
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In a cage with only spiders, the ratio of legs to spiders is 56 to 7. What is the unit rate of legs per spider?
6 legs per spider
7 legs per spider
8 legs per spider
9 legs per spider
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Melanie paid $6.75 for 3 pretzels. What is the unit price per pretzel?
$2.75
$2.25
$2.00
$2.50
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe calls for 2 cups of salt for every 8 cups of water. What is the unit rate of salt per cup of water?
1/2 cup of salt per cup of water
1/3 cup of salt per cup of water
1/4 cup of salt per cup of water
1/5 cup of salt per cup of water
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A tree grows 3 feet every 5 years. What is the unit rate of growth per year?
1/2 foot per year
3/5 foot per year
5/3 foot per year
2/3 foot per year
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Solving Multi-step Word Problems with Equations

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Fascinating Animal Facts for Kids

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Interpreting Graphs in 7th Grade Math

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Linear Functions through Table Completion

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Proportional Relationships Through Multiple Representations

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Modeling with Rates and Ratios in Algebra 2

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Proportional and Nonproportional Relationships

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Arrays and Multiplication with Oranges

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Points, Lines, Planes

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade