Converting Ratios to Unit Rates

Converting Ratios to Unit Rates

Assessment

Interactive Video

Mathematics

6th - 10th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 5.NBT.B.7, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Ethan Morris

FREE Resource

Standards-aligned

CCSS.6.RP.A.1
,
CCSS.5.NBT.B.7
,
CCSS.6.RP.A.2

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is a unit rate?

A ratio where one of the numbers is zero

A ratio where both numbers are fractions

A ratio where one of the numbers is one

A ratio where both numbers are equal

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If there are 10 slices of pizza for 4 kids, what is the unit rate of slices per kid?

2 slices per kid

2.5 slices per kid

3 slices per kid

4 slices per kid

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How many slices of pizza are needed for 10 kids if each kid gets 2.5 slices?

22.5 slices

20 slices

27.5 slices

25 slices

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

In a cage with only spiders, the ratio of legs to spiders is 56 to 7. What is the unit rate of legs per spider?

6 legs per spider

7 legs per spider

8 legs per spider

9 legs per spider

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Melanie paid $6.75 for 3 pretzels. What is the unit price per pretzel?

$2.75

$2.25

$2.00

$2.50

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe calls for 2 cups of salt for every 8 cups of water. What is the unit rate of salt per cup of water?

1/2 cup of salt per cup of water

1/3 cup of salt per cup of water

1/4 cup of salt per cup of water

1/5 cup of salt per cup of water

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A tree grows 3 feet every 5 years. What is the unit rate of growth per year?

1/2 foot per year

3/5 foot per year

5/3 foot per year

2/3 foot per year

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?