Converting Ratios to Unit Rates

Converting Ratios to Unit Rates

Assessment

Interactive Video

Mathematics

6th - 10th Grade

Hard

Created by

Ethan Morris

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is a unit rate?

A ratio where one of the numbers is zero

A ratio where both numbers are fractions

A ratio where one of the numbers is one

A ratio where both numbers are equal

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If there are 10 slices of pizza for 4 kids, what is the unit rate of slices per kid?

2 slices per kid

2.5 slices per kid

3 slices per kid

4 slices per kid

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How many slices of pizza are needed for 10 kids if each kid gets 2.5 slices?

22.5 slices

20 slices

27.5 slices

25 slices

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

In a cage with only spiders, the ratio of legs to spiders is 56 to 7. What is the unit rate of legs per spider?

6 legs per spider

7 legs per spider

8 legs per spider

9 legs per spider

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Melanie paid $6.75 for 3 pretzels. What is the unit price per pretzel?

$2.75

$2.25

$2.00

$2.50

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe calls for 2 cups of salt for every 8 cups of water. What is the unit rate of salt per cup of water?

1/2 cup of salt per cup of water

1/3 cup of salt per cup of water

1/4 cup of salt per cup of water

1/5 cup of salt per cup of water

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A tree grows 3 feet every 5 years. What is the unit rate of growth per year?

1/2 foot per year

3/5 foot per year

5/3 foot per year

2/3 foot per year

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?