Solving Money Word Problems for Kids

Solving Money Word Problems for Kids

Assessment

Interactive Video

Mathematics

6th - 10th Grade

Hard

Created by

Sophia Harris

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the main topic of this video lesson?

Algebraic equations

Geometry problems

Word problems involving money

Statistics and probability

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How do you find the sale price of oranges?

Multiply three dollars by five

Divide three dollars by five

Subtract three dollars from five

Add three dollars to five

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the normal price of oranges per unit?

60 cents

70 cents

63 cents

50 cents

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How much did Sasha spend on three shirts?

5 dollars

15 dollars

24 dollars

39 dollars

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the cost of one shirt if Sasha spent 15 dollars on three shirts?

7 dollars

10 dollars

3 dollars

5 dollars

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How much did Sasha spend on one skirt?

15 dollars

24 dollars

39 dollars

5 dollars

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How many t-shirts are sold in the first package?

Three

Four

Five

Two

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?