
Exploring Unit Rates and Their Applications

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard

Liam Anderson
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What does a unit rate compare?
Two numerical values
Two similar units
Two similar quantities
Two different units
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate if you buy three pounds of ham for $12?
$36 in total
$3 per pound
$4 per pound
$12 per pound
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Why is 'per' often used in discussing rates?
To indicate multiplication
To indicate division
To indicate subtraction
To indicate addition
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is generally the first unit in a rate involving money?
Time
Distance
Money
Weight
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you calculate the unit price of an apple if 4 apples cost $5?
$20 per apple
$5 per apple
$1.25 per apple
$0.80 per apple
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What would be the unit rate for a hotel charging $255 for three nights?
$85 per night
$255 per night
$765 in total
$170 per night
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Mr. Smith paid $48 for 12 gallons of gas, what is the unit rate per gallon?
$4 per gallon
$12 per gallon
$48 per gallon
$576 in total
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Understanding Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 8th Grade
9 questions
Unit Rate Conversions and Applications

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Unit Rates and Cost Comparisons

Interactive video
•
5th - 8th Grade
9 questions
Solving Real World Unit Rate Problems

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Understanding Rates and Unit Rates

Interactive video
•
5th - 8th Grade
8 questions
Rates and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Unit Rates and Bike Efficiency

Interactive video
•
6th - 7th Grade
7 questions
Mathematical Concepts and Problem Solving

Interactive video
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade