Unit Rate and Unit Price Challenge

Unit Rate and Unit Price Challenge

Assessment

Interactive Video

Mathematics

6th - 8th Grade

Easy

CCSS
6.RP.A.1, 3.OA.B.5, 6.RP.A.3B

+3

Standards-aligned

Created by

Amelia Wright

Used 2+ times

FREE Resource

Standards-aligned

CCSS.6.RP.A.1
,
CCSS.3.OA.B.5
,
CCSS.6.RP.A.3B
CCSS.1.NBT.A.1
,
CCSS.3.OA.A.3
,
CCSS.6.RP.A.2
,

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What mathematical property is used to maintain equivalent values when calculating unit rates?

Additive property

Identity property

Multiplicative property

Distributive property

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What does the identity property ensure when dividing by 1?

The value decreases

The value increases

The value becomes zero

The value remains equivalent

Tags

CCSS.3.OA.B.5

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How many miles did Rebecca drive per hour?

50 miles

40 miles

60 miles

80 miles

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the unit rate of miles per hour calculated in the video?

60 mph

45 mph

50 mph

55 mph

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How is the unit rate expressed in the driving example?

Miles per minute

Miles per hour

Feet per second

Kilometers per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the correct representation of 50 miles per hour?

50 mps

50 km/h

50 mph

50 m/h

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How many leis were sold by the vendor at the luau?

5 leis

10 leis

15 leis

20 leis

Tags

CCSS.1.NBT.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?