What are the three key questions to consider when solving a word problem?

Solving Two-Step Word Problems in Mathematics

Interactive Video
•
Mathematics
•
1st - 5th Grade
•
Hard

Sophia Harris
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What do I know, what do I not know, what do I need to do?
What is the problem, where is the problem, why is the problem?
When did it happen, where did it happen, how did it happen?
Who is involved, what are they doing, why are they doing it?
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many students in total were going on the field trip?
8 students
43 students
35 students
78 students
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What mathematical operation is used to determine the number of vans needed?
Multiplication
Division
Subtraction
Addition
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the remainder when dividing the total number of students by the capacity of one van?
6
5
4
3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many vans are ultimately required to transport all students?
10 vans
9 vans
8 vans
7 vans
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the total cost of jeans and shirts bought by Lacey and her mother?
$42
$24
$88
$66
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How is the cost of the shoes determined?
By subtracting the cost of jeans and shirts from the total
By adding the cost of jeans and shirts
By multiplying the cost of jeans with the cost of shirts
By dividing the total cost by the number of items
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
8 questions
How a Restaurant Uses Math

Interactive video
•
1st - 6th Grade
6 questions
Understanding the Cost of Jeans

Interactive video
•
1st - 5th Grade
8 questions
Identifying Part-to-Part and Part-to-Total Ratios

Interactive video
•
1st - 6th Grade
6 questions
Understanding Independence of Events

Interactive video
•
1st - 6th Grade
6 questions
Understanding Equations and Finding Solutions Using a Pan Balance

Interactive video
•
1st - 6th Grade
8 questions
Introduction to Conditional Probability

Interactive video
•
1st - 6th Grade
11 questions
Solving Word Problems with Four Operations

Interactive video
•
1st - 5th Grade
8 questions
How a Restaurant Uses Math

Interactive video
•
1st - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade