Solving Two-Step Word Problems in Mathematics

Solving Two-Step Word Problems in Mathematics

Assessment

Interactive Video

Mathematics

1st - 5th Grade

Hard

Created by

Sophia Harris

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What are the three key questions to consider when solving a word problem?

What do I know, what do I not know, what do I need to do?

What is the problem, where is the problem, why is the problem?

When did it happen, where did it happen, how did it happen?

Who is involved, what are they doing, why are they doing it?

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How many students in total were going on the field trip?

8 students

43 students

35 students

78 students

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What mathematical operation is used to determine the number of vans needed?

Multiplication

Division

Subtraction

Addition

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the remainder when dividing the total number of students by the capacity of one van?

6

5

4

3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How many vans are ultimately required to transport all students?

10 vans

9 vans

8 vans

7 vans

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the total cost of jeans and shirts bought by Lacey and her mother?

$42

$24

$88

$66

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How is the cost of the shoes determined?

By subtracting the cost of jeans and shirts from the total

By adding the cost of jeans and shirts

By multiplying the cost of jeans with the cost of shirts

By dividing the total cost by the number of items

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?