What does SORE stand for in the context of this activity?

Proportional Relationships and Unit Rates

Interactive Video
•
Mathematics, Education
•
6th - 8th Grade
•
Hard

Jackson Turner
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Solutions of Real Equations
Scores on Real Exams
Study on Real Examples
Students on a Roll
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What should you do before entering your answer in the quiz area?
Watch the entire video
Pause the video and solve the problem
Ask a friend for help
Skip to the end of the video
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How is the constant of proportionality represented in the equation y = k * x?
As z
As k
As y
As x
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a tea costs $7.99 for 16.2 ounces, what is the unit rate?
$0.51 per ounce
$0.48 per ounce
$0.50 per ounce
$0.49 per ounce
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the value of p in the proportion if 7/10 * 38 equals 25s * p?
25/30
21/32
25/32
21/30
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you determine if a relationship is proportional using a table?
Check if all x-values are the same
Check if all y-values are the same
Check if x/y is the same for all pairs
Check if y/x is the same for all pairs
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate of kilometers per minute if a bicycle travels 12 kilometers in 40 minutes?
0.60 kilometers per minute
0.30 kilometers per minute
0.40 kilometers per minute
0.50 kilometers per minute
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Understanding Ratios and Proportionality

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Understanding Density in the Context of Area

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Understanding Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Proportional Relationships and Variables

Interactive video
•
6th - 8th Grade
8 questions
Unit Conversion and Measurement Problems

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Map Scales and Proportionality Concepts

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Conversions and Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Proportional Relationships and Costs

Interactive video
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Cross Sections of 3D Shapes

Quiz
•
7th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade