
Understanding and Applying Unit Rates
Interactive Video
•
Mathematics, Education
•
5th - 8th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Lucas Foster
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is a rate?
A comparison of two quantities with the same units
A comparison of two quantities with different units
A single quantity measurement
A type of fraction
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you simplify a rate to a unit rate?
Multiply both the numerator and denominator by the same number
Add the numerator and denominator
Divide both the numerator and denominator by the same number
Subtract the denominator from the numerator
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If you have $300 earned in 6 hours, what is the unit rate?
$40 per hour
$60 per hour
$50 per hour
$70 per hour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the first step in finding the unit price of an item?
Add the cost and the number of items
Set up a fraction with the cost in the numerator and the number of items in the denominator
Multiply the cost by the number of items
Subtract the number of items from the cost
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which bag of dog food has the lowest unit price?
40 lb bag
All have the same unit price
20 lb bag
8 lb bag
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you determine the lowest unit price among different items?
Compare the unit prices
Compare the total costs
Compare the weights
Compare the number of items
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Lexi paints 2 faces in 10 minutes, how many faces can she paint in 40 minutes?
10 faces
12 faces
6 faces
8 faces
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
20 questions
Thanksgiving Math
Quiz
•
5th Grade
42 questions
MAP Math Review
Quiz
•
5th - 6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
20 questions
Pythagorean Theorem and Their Converse
Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Thanksgiving Math
Quiz
•
3rd - 5th Grade