
Understanding Fabric and Fuel Calculations

Interactive Video
•
Mathematics
•
5th - 8th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned

Jackson Turner
FREE Resource
Standards-aligned
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much fabric is needed to make one pillowcase?
1 yard
1 and 1/4 yards
2 yards
3 yards
Tags
CCSS.7.EE.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the first step in solving the fabric cost problem?
Determine the total cost
Calculate the total fabric needed
Convert the cost to a different currency
Find the number of pillowcases
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you convert 1 and 1/4 to an improper fraction?
1/4
4/5
4/1
5/4
Tags
CCSS.4.MD.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the total amount of fabric needed for four pillowcases?
4 yards
5 yards
7 yards
6 yards
Tags
CCSS.4.MD.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does it cost to make four pillowcases?
$18
$15
$12
$10
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per yard of fabric?
$2
$3
$4
$5
Tags
CCSS.6.NS.A.1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How far can a car travel on 1/3 of a gallon if it gets 29 and 1/4 miles per gallon?
9 and 3/4 miles
10 miles
9 and 1/4 miles
8 and 3/4 miles
Tags
CCSS.6.EE.B.7
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
8 questions
Fractions and Mixed Numbers Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Yard to Inch Conversion

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Conversion of Yards to Inches

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Surface Area and Volume Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Word Problems in Measurement and Ratios

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Solving Proportions with Scale Factor

Interactive video
•
6th - 8th Grade
7 questions
Understanding Division of Fractions

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Real-World Problem Solving

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Afterschool Activities & Sports

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Cool Tool:Chromebook

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Bullying

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Finding Volume of Rectangular Prisms

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding Integers Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Real Number System

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Additive Inverse and Absolute Value

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Rational and Irrational Numbers

Quiz
•
8th Grade