
Understanding Rates and Unit Rates

Interactive Video
•
Mathematics
•
5th - 8th Grade
•
Easy
Standards-aligned

Jackson Turner
Used 1+ times
FREE Resource
Standards-aligned
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the rate of cost to bottles for six bottles of soda costing $3.60?
$3.60 per bottle
$0.60 per bottle
$3.60 per six bottles
$0.30 per bottle
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you calculate the unit rate from a given rate?
Subtract the smaller term from the larger term
Add the terms together
Divide both terms by the same number
Multiply both terms by the same number
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate for the cost of one bottle of soda?
$0.60 per bottle
$1.20 per bottle
$0.30 per bottle
$3.60 per bottle
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much would two bottles of soda cost using the unit rate?
$0.60
$1.20
$2.40
$3.00
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the rate of miles per gallon for Tom's truck?
12 miles per gallon
15 miles per gallon
180 miles per gallon
10 miles per gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you find the unit rate of miles per gallon?
Divide miles by gallons
Subtract gallons from miles
Multiply miles by gallons
Add miles and gallons
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate of miles per gallon for Tom's truck?
12 miles per gallon
10 miles per gallon
15 miles per gallon
180 miles per gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Understanding Rates and Unit Rates

Interactive video
•
5th - 8th Grade
6 questions
Understanding Unit Rates

Interactive video
•
5th - 8th Grade
8 questions
Rates and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 8th Grade
5 questions
Exploring Rates and Unit Rates

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Understanding Unit Rates and Costs

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Rates and Cost Comparisons

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Gas Cost and Efficiency Problems

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Understanding Unit Rates and Their Applications

Interactive video
•
5th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Common Denominators

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade