
Understanding Unit Rates with Decimals

Interactive Video
•
Mathematics
•
5th - 8th Grade
•
Hard
Standards-aligned

Sophia Harris
Used 2+ times
FREE Resource
Standards-aligned
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is a unit rate?
A rate with a denominator of one
A rate with a numerator of one
A rate comparing two similar units
A rate that does not involve decimals
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the example of 37.8 miles in 3.5 hours, what is the first step to find the unit rate?
Divide both numbers by 3.5
Multiply both numbers by 3.5
Add both numbers together
Subtract 3.5 from 37.8
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate for 37.8 miles in 3.5 hours?
11.8 miles per hour
9.8 miles per hour
13.5 miles per hour
10.8 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Why is it important to maintain the order of units when calculating unit rates?
To avoid using decimals
To simplify the units
To make the calculation easier
To ensure the rate is accurate
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the example of $27.75 spent in 7 days, what is the first step to find the unit rate?
Add both numbers together
Divide both numbers by 7
Multiply both numbers by 7
Subtract 7 from 27.75
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate for $27.75 spent in 7 days?
$18.25 per day
$4.25 per day
$3.95 per day
$3.75 per day
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What does a unit rate with a denominator of one represent?
The rate per two units
The rate per ten units
The rate per one unit
The rate per hundred units
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
6 questions
Understanding Unit Rates

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Understanding Unit Rates

Interactive video
•
5th - 8th Grade
6 questions
Understanding Unit Rates and Calculations

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Understanding Rates and Unit Rates

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Understanding Unit Rates

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Exploring Rate and Unit Rate Concepts

Interactive video
•
6th - 8th Grade
7 questions
Understanding Unit Rates with Complex Fractions

Interactive video
•
5th - 8th Grade
8 questions
Calculating Average Speed Using a Graph

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade