What is the total cost of four pens and a ruler?
Word Problems: Division, Multiplication, and Subtraction

Interactive Video
•
Mathematics
•
4th - 6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Read more
7 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
£0.99
£3.96
£1.98
£4.75
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does one pen cost?
£0.50
£0.99
£1.00
£1.98
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What operation is used to find the cost of one pen?
Multiplication
Division
Subtraction
Addition
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the total cost of four pens?
£3.96
£1.98
£0.99
£4.75
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the next step after finding the total cost of the pens?
Divide the total cost by the number of items
Multiply the cost of the pens by two
Subtract the cost of the pens from the total
Add the cost of the ruler
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does the ruler cost?
£0.79
£3.96
£1.98
£0.99
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the purpose of highlighting the word 'ruler' in the problem?
To indicate the start of the problem
To emphasize the final goal of the calculation
To mark the end of the problem
To show the cost of the ruler
Similar Resources on Quizizz
6 questions
KS2 Primary Maths Age 13-17 - Calculations: Word Problems - Explained

Interactive video
•
4th - 6th Grade
6 questions
High Five Facts - Inventions

Interactive video
•
KG - 6th Grade
2 questions
KS2 Primary Maths Age 9-13 - Money - Problem: - Explained

Interactive video
•
6th - 7th Grade
2 questions
KS2 Primary Maths Age 13-17 - Calculations: Word Problems - Explained

Interactive video
•
4th - 6th Grade
3 questions
Shopping with Sara (Solve multistep word problems by using equations with a letter for the unknown)

Interactive video
•
4th - 6th Grade
3 questions
KS2 Primary Maths Age 13-17 - Calculations: Word Problems - Explained

Interactive video
•
4th - 6th Grade
6 questions
KS2 Primary Maths Age 9-13 - Calculations: Word Problems - Explained

Interactive video
•
4th - 6th Grade
6 questions
KS2 Primary Maths Age 9-13 - Calculations: Word Problems - Explained

Interactive video
•
4th - 6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Addition and Subtraction

Quiz
•
4th Grade
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade