Word Problems: Division, Multiplication, and Subtraction

Interactive Video
•
Mathematics
•
4th - 6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Read more
7 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the total cost of four pens and a ruler?
£0.99
£3.96
£1.98
£4.75
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does one pen cost?
£0.50
£0.99
£1.00
£1.98
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What operation is used to find the cost of one pen?
Multiplication
Division
Subtraction
Addition
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the total cost of four pens?
£3.96
£1.98
£0.99
£4.75
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the next step after finding the total cost of the pens?
Divide the total cost by the number of items
Multiply the cost of the pens by two
Subtract the cost of the pens from the total
Add the cost of the ruler
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does the ruler cost?
£0.79
£3.96
£1.98
£0.99
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the purpose of highlighting the word 'ruler' in the problem?
To indicate the start of the problem
To emphasize the final goal of the calculation
To mark the end of the problem
To show the cost of the ruler
Similar Resources on Wayground
4 questions
Word Problems: Division, Multiplication, and Subtraction

Interactive video
•
4th - 6th Grade
3 questions
KS2 Primary Maths Age 9-13 - Money - Problem: - Explained

Interactive video
•
6th - 7th Grade
6 questions
Shopping with Sara (Solve multistep word problems by using equations with a letter for the unknown)

Interactive video
•
4th - 6th Grade
6 questions
KS2 Primary Maths Age 13-17 - Calculations: Word Problems - Explained

Interactive video
•
4th - 6th Grade
11 questions
Understanding Unit Rate Problems

Interactive video
•
4th - 5th Grade
3 questions
KS2 Primary Maths Age 13-17 - Calculations: Word Problems - Explained

Interactive video
•
4th - 6th Grade
6 questions
Understanding Actions and Responsibilities

Interactive video
•
3rd - 6th Grade
3 questions
High Five Facts - Inventions

Interactive video
•
KG - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade