Finding Unit Rate Using a Conversion Ratio

Interactive Video
•
Mathematics, Business
•
10th - 12th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Read more
5 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the initial weight of the watermelon in pounds?
12 pounds
10 pounds
15 pounds
20 pounds
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many ounces are there in one pound?
20 ounces
16 ounces
12 ounces
8 ounces
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per pound of the watermelon?
$0.36
$0.42
$0.48
$0.54
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per ounce of the watermelon?
$0.05
$0.04
$0.03
$0.02
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which answer choice corresponds to the cost per ounce?
Choice C
Choice B
Choice A
Choice D
Similar Resources on Wayground
2 questions
Using Conversion Ratios

Interactive video
•
10th - 12th Grade
4 questions
Using Conversion Ratios

Interactive video
•
10th - 12th Grade
6 questions
Identifying the Graph of a Proportional Relationship | 8.EE.B.5

Interactive video
•
10th - 12th Grade
8 questions
Using Conversion Ratios

Interactive video
•
10th - 12th Grade
6 questions
GCSE Secondary Maths Age 13-17 - Number: Comparison - Money problem - Explained

Interactive video
•
10th - 12th Grade
6 questions
How to Order Ounces & Pounds from Least to Greatest

Interactive video
•
10th - 12th Grade
8 questions
Compare Real World Unit Rate

Interactive video
•
10th - 12th Grade
6 questions
Shopping as a Real World Inequality | 7.EE.B.4

Interactive video
•
10th - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade