What is the main objective of the problem discussed in the video?
GCSE Secondary Maths Age 13-17 - Number: Money - Problem - Explained

Interactive Video
•
Mathematics
•
10th - 12th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Read more
5 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
To compare the quality of soap powder in each box.
To calculate the total cost of all boxes.
To determine the best value for money among different box sizes.
To find the most expensive soap powder box.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How is the cost per kilogram calculated for the 2 kg box?
By dividing £1.89 by 2.
By subtracting 2 from £1.89.
By multiplying £1.89 by 2.
By adding £1.89 to 2.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per kilogram for the 5 kg box?
£0.94
£0.86
£0.89
£0.945
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which box size offers the best value for money?
5 kg box
2 kg box
All boxes offer the same value
9 kg box
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the total number of marks available for this type of question in the exam?
1 mark
4 marks
3 marks
2 marks
Similar Resources on Quizizz
2 questions
GCSE Secondary Maths Age 13-17 - Number: Money - Problem - Explained

Interactive video
•
10th - 12th Grade
2 questions
GCSE Secondary Maths Age 13-17 - Number: Comparison - Money problem - Explained

Interactive video
•
10th - 12th Grade
2 questions
GCSE Secondary Maths Age 13-17 - Number: Lowest Common Multiple - Explained

Interactive video
•
10th - 12th Grade
2 questions
GCSE Secondary Maths Age 13-17 - Algebra: Parallelogram - Explained

Interactive video
•
10th - 12th Grade
6 questions
GCSE Secondary Maths Age 13-17 - Ratio, Proportion & Rates of Change: Inverse Proportionality - Explained

Interactive video
•
10th - 12th Grade
3 questions
GCSE Secondary Maths Age 13-17 - Algebra: Solving Equations - Explained

Interactive video
•
10th - 12th Grade
2 questions
Best Buys GCSE Practice Questions

Interactive video
•
9th - 10th Grade
6 questions
GCSE Secondary Maths Age 13-17 - Ratio, Proportion & Rates of Change: Inverse Proportionality - Explained

Interactive video
•
10th - 12th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
18 questions
Unit Circle Trig

Quiz
•
10th - 12th Grade
20 questions
Understanding Linear Equations and Slopes

Quiz
•
9th - 12th Grade