Determine the Unit Rate-Cost for ONE | 6.RP.A.2

Interactive Video
•
Mathematics, Science
•
10th - 12th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Read more
7 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the definition of a unit rate?
The cost of two items
The total cost of multiple items
The cost of one item
The average cost of items
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many stamps were sold for $4.95 in 1999?
20 stamps
10 stamps
12 stamps
15 stamps
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate for stamps in 1999?
$0.40 per stamp
$0.33 per stamp
$0.50 per stamp
$0.25 per stamp
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many stamps were sold for $6.00 in 2018?
10 stamps
12 stamps
15 stamps
20 stamps
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate for stamps in 2018?
$0.25 per stamp
$0.33 per stamp
$0.40 per stamp
$0.50 per stamp
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What was the change in unit rate from 1999 to 2018?
Increased from $0.33 to $0.50
Decreased from $0.50 to $0.33
Remained the same
Increased from $0.25 to $0.40
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What mathematical operation is primarily used to find the unit rate?
Division
Multiplication
Subtraction
Addition
Similar Resources on Wayground
6 questions
Solve a Real World Unit Rate Problem

Interactive video
•
10th - 12th Grade
2 questions
Finding Unit Rate Using a Conversion Ratio

Interactive video
•
10th - 12th Grade
6 questions
Solve a Real World Unit Rate Problem

Interactive video
•
10th - 12th Grade
6 questions
GCSE Secondary Maths Age 13-17 - Ratio, Proportion & Rates of Change: Gallons and Litres - Explained

Interactive video
•
10th - 12th Grade
6 questions
GCSE Secondary Maths Age 13-17 - Ratio, Proportion & Rates of Change: Gallons and Litres - Explained

Interactive video
•
10th - 12th Grade
2 questions
Ratios and Rates: Rates

Interactive video
•
10th - 12th Grade
6 questions
Ratios and Rates: Rates

Interactive video
•
10th - 12th Grade
6 questions
How to Determine Unit Rate for a Real World Situation

Interactive video
•
10th - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade