Accounting for Inventory - Weighted Average Example

Interactive Video
•
Business
•
University
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Read more
5 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What remains unchanged when using the weighted average method compared to other methods?
The initial journal entries and sales revenue
The number of units sold
The calculation of cost of goods sold
The ending inventory value
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the first step in the weighted average method?
Add up all the inventory costs
Multiply each inventory quantity by its cost
Divide the total cost by the number of units
Subtract the cost of goods sold from sales revenue
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you calculate the average cost per unit in the weighted average method?
Add the cost of goods sold to the sales revenue
Multiply the total cost by the number of units
Divide the total cost by the total number of units
Subtract the ending inventory from the total cost
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the formula for calculating gross profit?
Sales revenue minus cost of goods sold
Total cost divided by the number of units
Cost of goods sold plus sales revenue
Ending inventory minus sales revenue
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
After selling 29 units, how many units remain in inventory?
29 units
18 units
0 units
47 units
Similar Resources on Wayground
6 questions
Process Costing

Interactive video
•
University
6 questions
Job Order Costing - Cost Flows

Interactive video
•
University
2 questions
Sale of Inventory - Intermittent Weighted Average

Interactive video
•
University
4 questions
Accounting for Inventory - Specific Identification Method - Example

Interactive video
•
University
8 questions
Ch5. Video 13 - Intermittent WA example

Interactive video
•
University
6 questions
Inventory Shrinkage: Adjustments and Accounting for Losses

Interactive video
•
University
6 questions
Recognize Inventory Sales - Journal Entries

Interactive video
•
University
2 questions
Inventory Costing: Understanding FIFO Method

Interactive video
•
University
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade