What is the price of a banana as mentioned in the problem?
Money Math: Finding Change from a Purchase

Interactive Video
•
Mathematics
•
4th - 6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Read more
7 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
20 P
40 P
30 P
50 P
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Why is it important to show your calculation method in this problem?
To save time
To make the problem more complex
To potentially earn a mark even if the final answer is incorrect
To confuse the examiner
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the total cost of the nuts and banana combined?
60 P
90 P
120 P
150 P
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does the apple cost?
75 P
60 P
45 P
30 P
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the total cost of all three items?
£1.50
£1.35
£1.25
£1.00
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the final change received after the purchase?
10 P
25 P
15 P
20 P
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the key takeaway from the method used in this problem?
Show calculations to potentially earn partial credit
Use a calculator for all problems
Always guess the answer
Ignore the method and focus on the answer
Similar Resources on Quizizz
6 questions
KS2 Primary Maths Age 9-13 - Calculations: Word Problems - Explained

Interactive video
•
4th - 6th Grade
8 questions
Using Subtraction to Find Missing Numbers

Interactive video
•
4th - 6th Grade
6 questions
KS2 Primary Maths Age 13-17 - Calculations: Word Problems - Explained

Interactive video
•
4th - 6th Grade
6 questions
Milkman (Multiplying whole measurements of volume using repeated addition or properties of place value.)

Interactive video
•
4th - 6th Grade
6 questions
Units and Conversions: Mililitres

Interactive video
•
4th - 6th Grade
6 questions
KS2 Primary Maths Age 13-17 - Measure: Volume - Explained

Interactive video
•
4th - 6th Grade
6 questions
KS2 Primary Maths Age 9-13 - Calculations: Word Problems - Explained

Interactive video
•
4th - 6th Grade
3 questions
Car Tires (Multiply whole measurements of mass to make an estimate using repeated addition or properties of place value.

Interactive video
•
4th - 6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Addition and Subtraction

Quiz
•
4th Grade
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade