What is the main focus of the problem discussed in the video?
Compare Real World Unit Rate

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Medium
Quizizz Content
Used 4+ times
FREE Resource
Read more
7 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Determining the nutritional value of crackers
Finding the best brand of crackers
Comparing unit rates of different cracker sizes
Calculating the total cost of groceries
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you calculate the price per ounce for the regular-size box?
Add the total price to the number of ounces
Divide the total price by the number of ounces
Multiply the total price by the number of ounces
Divide the total price by the number of boxes
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the price per ounce for the regular-size box of crackers?
$0.15
$0.175
$0.18
$0.17
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which size of Crunchy Crisp Crackers has a lower price per ounce?
Regular size
Both sizes have the same price
Neither size is cheaper
Large size
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the price per ounce for the large-size box of crackers?
$0.175
$0.18
$0.17
$0.157
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which coupon offers the best price per ounce for the crackers?
Coupon 1
Coupon 2
Neither coupon offers a discount
Both coupons offer the same price
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does Kelsey pay per ounce with Coupon 1?
$0.18
$0.157
$0.15
$0.175
Similar Resources on Quizizz
6 questions
Discount: A Percent of Decrease

Interactive video
•
10th - 12th Grade
8 questions
Calculating Bond Yields

Interactive video
•
11th Grade - University
6 questions
CLEAN : Miserable Eid for divided Kashmir families

Interactive video
•
10th Grade - University
6 questions
CLEAN : Suspected IS scout for Berlin attack sites goes on trial

Interactive video
•
9th - 12th Grade
4 questions
Introduction to Bonds in Financial Markets and Their Terminology

Interactive video
•
11th Grade - University
6 questions
Measuring in Science: Measuring Mass

Interactive video
•
10th - 12th Grade
6 questions
CLEAN : Lula holds rally in Belo Horizonte before the Brazil's election runoff

Interactive video
•
10th Grade - University
6 questions
Discount: A Percent of Decrease

Interactive video
•
10th - 12th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Cross Sections of 3D Shapes

Quiz
•
7th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade