What is the unit rate in the example where one gallon of milk costs $3?
Finding Unit Rate in Diagrams

Interactive Video
•
Mathematics
•
1st - 6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Read more
5 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$3 per liter
$3 per gallon
$3 per quart
$3 per pint
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the pet shop example, what is the unit rate for goldfish?
Two cups of water for every goldfish
Two goldfish for every cup of water
One goldfish for every two cups of water
One cup of water for every two goldfish
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What does the unit rate represent in the context of diagrams?
Multiple quantities within the diagram
The average quantity in the diagram
A single quantity within the diagram
The total number of items in the diagram
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the newspaper ad example, what is the unit rate for goldfish?
Three goldfish for one nickel
Three goldfish for one dime
Three goldfish for one quarter
Three goldfish for one dollar
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How can you identify a unit rate in a diagram?
By counting all items
By looking for the largest quantity
By measuring the total area
By finding a single quantity
Similar Resources on Quizizz
2 questions
Solving Proportional Relationship Problems Using Graphs

Interactive video
•
1st - 6th Grade
2 questions
Identifying Unit Rates through Verbal Descriptions

Interactive video
•
1st - 6th Grade
3 questions
Determining the Constant of Proportionality from a Graph

Interactive video
•
1st - 6th Grade
2 questions
Finding Unit Rates by Reading Graphs

Interactive video
•
1st - 6th Grade
6 questions
Creating Unit Rates Using Diagrams

Interactive video
•
1st - 6th Grade
2 questions
Determining Parallel Lines with Proportional Triangles

Interactive video
•
1st - 6th Grade
6 questions
Identifying Unit Rates through Verbal Descriptions

Interactive video
•
1st - 6th Grade
6 questions
Finding the Constant of Proportionality from Labeled Diagrams

Interactive video
•
1st - 6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
10 questions
Perimeter of Polygons!

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Addition and Subtraction

Quiz
•
4th Grade
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade