Finding Unit Rate in Diagrams

Interactive Video
•
Mathematics
•
1st - 6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Read more
5 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate in the example where one gallon of milk costs $3?
$3 per liter
$3 per gallon
$3 per quart
$3 per pint
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the pet shop example, what is the unit rate for goldfish?
Two cups of water for every goldfish
Two goldfish for every cup of water
One goldfish for every two cups of water
One cup of water for every two goldfish
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What does the unit rate represent in the context of diagrams?
Multiple quantities within the diagram
The average quantity in the diagram
A single quantity within the diagram
The total number of items in the diagram
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the newspaper ad example, what is the unit rate for goldfish?
Three goldfish for one nickel
Three goldfish for one dime
Three goldfish for one quarter
Three goldfish for one dollar
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How can you identify a unit rate in a diagram?
By counting all items
By looking for the largest quantity
By measuring the total area
By finding a single quantity
Similar Resources on Wayground
6 questions
Finding Unit Rates Using Equations

Interactive video
•
1st - 6th Grade
3 questions
Finding Unit Rate in Diagrams

Interactive video
•
1st - 6th Grade
2 questions
Simplifying Rates to Unit Rates Using Tape Diagrams

Interactive video
•
1st - 6th Grade
6 questions
Finding Unit Rates by Reading Graphs

Interactive video
•
1st - 6th Grade
3 questions
Understanding Unit Rates

Interactive video
•
1st - 6th Grade
2 questions
Finding Unit Rates by Reading Graphs

Interactive video
•
1st - 6th Grade
6 questions
Finding Unit Rates Using Equations

Interactive video
•
1st - 6th Grade
2 questions
Understanding Unit Rates

Interactive video
•
1st - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade