Determining the Best Deal: Comparing Equations for Proportional Relationships
Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Read more
5 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the main focus when determining the best deal in a proportional relationship?
The total number of items
The total cost
The constant proportionality or unit cost
The dependent variable
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you calculate the unit cost of an item?
By multiplying the total cost by the number of items
By subtracting the number of items from the total cost
By dividing the total cost by the number of items
By adding the total cost and the number of items
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If two bikes cost $150, what is the unit cost of one bike?
$50
$75
$100
$150
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which candy has the lowest unit cost if Candy A is 1/10, Candy B is 2/100, and Candy C is 3/100?
Candy C
Candy A
Candy B
All have the same unit cost
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What does a steeper slope in a graph of cost versus items indicate?
No change in unit cost
A higher unit cost
A constant unit cost
A lower unit cost
Similar Resources on Wayground
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Percent of a Number
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
5.4 The Distributive Property
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Equivalent Ratios
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade