Finding the Cost to Power Light Bulbs (Example Problem) and Defining KiloWatt Hour

Interactive Video
•
Physics, Science, Engineering
•
11th Grade - University
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Read more
7 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the primary claim made about the energy-efficient light bulbs?
They last longer than regular bulbs.
They are brighter than regular bulbs.
They are cheaper to purchase.
They save $108 in energy costs per package.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How is the change in power calculated when replacing a 65 Watt bulb with a 15 Watt bulb?
By dividing the initial power by the final power.
By adding the two power values.
By subtracting the initial power from the final power.
By multiplying the two power values.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the resistance of a 15 Watt light bulb connected to a 120-volt circuit?
15 ohms
960 ohms
120 ohms
240 ohms
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much money is saved per year by using the energy-efficient bulbs for 3 hours a day?
$12.00
$108.00
$19.72
$50.00
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
For how many years must the bulbs last to achieve the claimed savings of $108?
3 years
5.5 years
10 years
2 years
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the equivalent of 1 kWh in joules?
3,600,000 joules
1,000,000 joules
3,600 joules
1,000 joules
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Why is it important to understand the conversion of kWh to joules?
Because it is a unit of temperature.
Because it is used to measure time.
Because it is a common unit of energy measurement.
Because it helps in calculating power.
Similar Resources on Wayground
6 questions
Calculating Power and Fuses _ GCSE Physics

Interactive video
•
11th Grade - University
6 questions
Work Done and Power _ GCSE Physics

Interactive video
•
11th Grade - University
8 questions
2017 #1 Free Response Question - AP Physics 1 - Exam Solution

Interactive video
•
11th Grade - University
6 questions
Equations for Electrical Power Calculation

Interactive video
•
10th Grade - University
6 questions
Smartphones: A New Model for Energy Efficiency?

Interactive video
•
11th Grade - University
2 questions
Finding the Cost to Power Light Bulbs (Example Problem) and Defining KiloWatt Hour

Interactive video
•
11th Grade - University
6 questions
Electric Power

Interactive video
•
11th Grade - University
6 questions
Electrical Appliances _ GCSE Physics

Interactive video
•
11th Grade - University
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Physics
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
40 questions
LSHS Student Handbook Review: Pages 7-9

Quiz
•
11th Grade
20 questions
Scalars, Vectors & Graphs

Quiz
•
11th Grade
62 questions
Spanish Speaking Countries, Capitals, and Locations

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Solving Equations Opener

Quiz
•
11th Grade
20 questions
First Day of School

Quiz
•
6th - 12th Grade
6 questions
Maier - AMDM - Unit 1 - Quiz 1 - Estimation

Quiz
•
12th Grade