Microsoft Project 2021 From Beginners to Advanced - Variable Material Costs

Interactive Video
•
Information Technology (IT), Architecture, Business, Engineering, Other
•
University
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Read more
7 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is a key factor that affects the amount of material assigned to a task?
The location of the project
The duration of the task
The color of the material
The number of workers
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the building project example, what is the task called?
Footings
Foundation
Roofing
Framing
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How is the cost of concrete measured in the project?
Per square meter
Per cubic yard
Per ton
Per gallon
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the day rate for using the pump in the project?
$5.00
$10.00
$15.00
$20.00
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per litre of fuel used in the project?
$1.00
$0.50
$1.50
$2.00
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many cubic yards of concrete are assigned to the task?
10 cubic yards
15 cubic yards
20 cubic yards
25 cubic yards
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the total cost for the project task as calculated?
$1600
$1694
$1500
$1700
Similar Resources on Wayground
8 questions
Microsoft Project 2021 From Beginners to Advanced - Find Schedule and Cost Issues

Interactive video
•
University
6 questions
Microsoft Project 2021 From Beginners to Advanced - Use Task Inspector to Identify Issues

Interactive video
•
University
6 questions
PMP Certification Training - Overview of Project Cost Management and Processes

Interactive video
•
University
6 questions
Planning and Control Using Microsoft Project 365 and 2021 - Workshop 17 - Resource Graphs and Tables

Interactive video
•
University
6 questions
Microsoft Project 2021 From Beginners to Advanced - Create a Cost Resource

Interactive video
•
University
8 questions
Microsoft Project 2021 From Beginners to Advanced - Overtime

Interactive video
•
University
2 questions
Microsoft Project 2021 From Beginners to Advanced - Assign Resources to Tasks

Interactive video
•
University
4 questions
Microsoft Project 2021 From Beginners to Advanced - Cost Rates and Rate Changes

Interactive video
•
University
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade