Best Buys GCSE Practice Questions

Interactive Video
•
Mathematics
•
9th - 10th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Read more
7 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which deal offers the best value for money when buying bottles of water?
Deal A: 4 bottles for £5
Deal B: 6 bottles for £7
Both deals offer the same value
Neither deal is a good value
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you calculate the price per doughnut for the small box?
Divide £2.05 by 3
Add 3 to £2.05
Subtract 3 from £2.05
Multiply £2.05 by 3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which box of doughnuts offers a better value for money?
Neither box is a good value
Small box: 3 doughnuts for £2.05
Both boxes offer the same value
Large box: 5 doughnuts for £3.75
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What method is used to compare the price of rice at two supermarkets?
Addition to find total price for 15 kg
Multiplication to find total price for 15 kg
Subtraction to find price difference
Division to find price per kilogram
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which supermarket offers a better price for 15 kilograms of rice?
Supermarket A
Supermarket B
Neither offers a good price
Both offer the same price
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the total cost at the Game Shop for four games?
£72
£57.60
£18
£54
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which online store should Annie choose for the best deal on four games?
Both stores offer the same deal
Games R Us with 20% off
Game Shop with buy three get one free
Neither store offers a good deal
Similar Resources on Wayground
6 questions
Newsy's Latest Tech News

Interactive video
•
9th - 10th Grade
6 questions
CLEAN : Moroccan students protest against compulsory civil service

Interactive video
•
9th - 10th Grade
6 questions
CLEAN : Bottle of whisky expected to fetch record £1 mil in Edinburgh

Interactive video
•
9th - 10th Grade
3 questions
GCSE Secondary Maths Age 13-17 - Number: Comparison - Money problem - Explained

Interactive video
•
10th - 12th Grade
6 questions
VOICED : Wine loving France follows British lead on storing best wines

Interactive video
•
9th - 10th Grade
6 questions
CLEAN : World's most expensive whiskies auctioned online from warehouse in Scotland

Interactive video
•
9th - 10th Grade
6 questions
Books for Cooks: Where Pages Come to Life on Your Plate

Interactive video
•
9th - 10th Grade
6 questions
Rail strikes continue to disrupt train journeys across the UK

Interactive video
•
9th - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade