Understanding Proportional Relationships: Relating Graphs and Equations

Interactive Video
•
Mathematics
•
9th - 10th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Read more
7 questions
Show all answers
1.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
What is the unit rate for the proportional relationship of $8 for 2 pounds of potato salad?
Evaluate responses using AI:
OFF
2.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
How do you write an equation for the cost of potato salad based on the number of pounds?
Evaluate responses using AI:
OFF
3.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Explain how to find the cost of any number of pounds of potato salad using the equation you wrote.
Evaluate responses using AI:
OFF
4.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
What common mistakes should be avoided when writing equations for proportional relationships?
Evaluate responses using AI:
OFF
5.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
What method can be used to check if a graph and an equation represent the same proportional relationship?
Evaluate responses using AI:
OFF
6.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
How can you use the unit rate to construct a graph from the equation 3 miles per hour?
Evaluate responses using AI:
OFF
7.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
In the context of the equation d = 3t, which variable is independent and which is dependent?
Evaluate responses using AI:
OFF
Similar Resources on Wayground
2 questions
Force and Extension Experiments: Analyzing the Relationship Between Force, Extension, and Work Done with a Spring

Interactive video
•
9th - 10th Grade
11 questions
Sisters' Distance and Graph Intersections

Interactive video
•
9th - 10th Grade
4 questions
Force and Extension Experiments: Analyzing the Relationship Between Force, Extension, and Work Done with a Spring

Interactive video
•
9th - 10th Grade
8 questions
Force and Extension Experiments: Analyzing the Relationship Between Force, Extension, and Work Done with a Spring

Interactive video
•
9th - 10th Grade
8 questions
Understanding Proportional Relationships: Relating Graphs and Equations

Interactive video
•
9th - 10th Grade
11 questions
Earnings and Proportional Relationships

Interactive video
•
9th - 10th Grade
6 questions
Quadratic Functions and Their Properties

Interactive video
•
9th - 10th Grade
2 questions
GCSE Maths - What Does Directly Proportional Mean? #89

Interactive video
•
9th - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
14 questions
Points, Lines, Planes

Quiz
•
9th Grade
21 questions
Arithmetic Sequences

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Unit 2: Rigid Transformations

Quiz
•
10th Grade
20 questions
The Real Number System

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Polynomials: Naming, Simplifying, and Evaluating

Quiz
•
9th - 11th Grade
40 questions
Camp CMS Math 1 Test Review

Quiz
•
9th - 12th Grade