What is the sum of 14.5 and 89?

Real-World Application of Ratios and Rates

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
103.5
104.5
102.5
105.5
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following ratios is equivalent to 24:6?
12:3
8:2
4:1
1:3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 4 pounds of apples cost $3.48, what is the cost per pound?
$0.87
$0.81
$0.85
$0.90
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is the better buy: 4 pounds of apples for $3.48 or 6 pounds for $4.86?
Neither
4 pounds for $3.48
6 pounds for $4.86
Both are the same
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the paint mixing problem, how many cups of red paint are needed for 3 cups of blue paint?
6
12
9
3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many books does Mrs. Seipel read in 4 days?
2
4
5
3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is Brian's biking speed in miles per hour?
20 mph
25 mph
30 mph
15 mph
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Understanding Unit Rates and Ratios

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Relationships in Quantities

Interactive video
•
6th - 7th Grade
9 questions
Understanding Ratios in Cooking

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Rates and Pricing Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Oats and Water Ratios and Calculations

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Conversion Concepts and Applications

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Ratio Tables and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Ratios and Rates in Real Life

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade