
Grocery Store Price Comparisons

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the main goal of the Scott family in the video?
To save money by finding grocery deals
To buy the most expensive groceries
To open a new grocery store
To learn how to cook
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does one pound of strawberries cost at Grocery Mart?
$1.33
$1.50
$3.99
$2.99
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit price of strawberries at Baldwin Hills Market?
$2.99
$1.50
$1.33
$3.99
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which store offers a better deal on strawberries?
Both stores offer the same price
Baldwin Hills Market
Neither store offers a good deal
Grocery Mart
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does one pound of potatoes cost at Grocery Mart?
$2.85
$4.20
$0.60
$0.57
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit price of potatoes at Baldwin Hills Market?
$4.20
$0.57
$2.85
$0.60
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which store offers a better deal on potatoes?
Grocery Mart
Baldwin Hills Market
Both stores offer the same price
Neither store offers a good deal
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Unit Rates and Cost Comparisons

Interactive video
•
5th - 8th Grade
6 questions
Township Street Scenes in Johannesburg

Interactive video
•
6th - 8th Grade
6 questions
CLEAN : Dozens dead on Ukraine's deadliest day

Interactive video
•
6th - 7th Grade
6 questions
The Raft | POEM

Interactive video
•
KG - 6th Grade
7 questions
Blue Ridge Parkway Trivia

Interactive video
•
6th - 7th Grade
6 questions
Starmer and Phillipson hold cost of living roundtable

Interactive video
•
6th - 7th Grade
6 questions
CLEAN : Pre-monsoon rains wreak havoc in India's northeast

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Ratio and Speed Comparisons

Interactive video
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade