
Cost and Rate Calculations

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is another term for the constant ratio in a proportional relationship?
Dynamic ratio
Variable constant
Unit rate
Variable rate
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car can travel 28 miles per gallon, how far can it travel on half a gallon?
14 miles
56 miles
7 miles
28 miles
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the context of the portraits problem, what does the variable 'h' represent?
Gallons
Cost
Hours
Number of portraits
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many tennis balls are there per can if 9 tennis balls are stored in 3 cans?
1
2
3
4
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate for laps per minute if Lee runs 10 laps in 25 minutes?
0.4 laps per minute
2.5 laps per minute
4 laps per minute
0.25 laps per minute
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If tomatoes cost $2 per pound, what is the cost for 3 pounds?
$2
$6
$5
$3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per package if it costs $15 to ship 3 packages?
$7
$10
$5
$3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Gas Mileage Comparison and Calculations

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Rates and Cost Comparisons

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Proportional Relationships and Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Proportions and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Proportional Relationships and Linear Functions

Interactive video
•
6th - 7th Grade
9 questions
Proportional Relationships and Scale Factors

Interactive video
•
6th - 8th Grade
9 questions
Understanding Unit Rates and Proportionality

Interactive video
•
6th - 8th Grade
10 questions
Understanding Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Decimal Operations

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Plotting Points on the Coordinate Plane

Quiz
•
7th - 8th Grade