What is the constant of proportionality if y = 12 and x = 3?

Understanding Proportional Relationships

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
3
4
5
6
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Why is the relationship not proportional if y = 17 and x = 4?
The unit rate is consistent
The unit rate is inconsistent
The values are multiplied
The values are equal
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate for a coffee bag priced at $210 for 6 ounces?
$45 per ounce
$30 per ounce
$35 per ounce
$40 per ounce
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much would a 20-ounce coffee bag cost if the unit rate is $0.35 per ounce?
$5.00
$6.00
$7.00
$8.00
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If the cost of a movie ticket is $9.50 per person, what is the total cost for 7 people?
$66.50
$75.50
$70.00
$80.00
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the ratio of pages read by Gil to his daughter if Gil reads 5 pages and his daughter reads 3?
2:3
1:1
3:5
5:3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Is the reading relationship between Gil and his daughter proportional?
Yes, because the ratio is consistent
No, because the ratio changes
Yes, because they read the same amount
No, because they read different amounts
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Constant of Proportionality and Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Constant of Proportionality

Interactive video
•
6th - 7th Grade
8 questions
Understanding Slope and Proportionality

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Understanding Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Tyler's Walking Rate and Proportionality

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Rates and Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
10 questions
Understanding Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Proportional Relationships and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade