In 2016, if two ounces of gold cost $2,640, what would be the cost of four ounces?

Cost and Value Word Problems

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$5,280
$3,960
$2,640
$1,320
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If four pounds of tomatoes cost $14, what is the cost of one pound?
$10.50
$14.00
$3.50
$7.00
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost of five movie tickets if four tickets cost $48?
$48
$60
$72
$36
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does one egg cost if a dozen eggs are priced at $3?
$0.50
$1.00
$0.75
$0.25
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If three pounds of peanuts cost $7.50, what is the cost per pound?
$2.50
$3.00
$1.50
$2.00
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost of one roll of toilet paper if four rolls are priced at $2?
$0.50
$0.25
$0.75
$1.00
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does one apple cost if ten apples are priced at $3.50?
$0.45
$0.50
$0.25
$0.35
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Real-World Applications of Ratios and Rates

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Ratios, Multiplication, and Volume Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Volume, Ratios, and Multiplication Problems

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Paint Mixing and Basic Ratios

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Measurement and Proportions in Real Life

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Speed, Distance, and Ratios Problems

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Ratios and Proportions Problems

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Distance, Speed, and Volume Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Cross Sections of 3D Shapes

Quiz
•
7th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade