
Cost and Rate Calculations

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the equivalent ratio of 5:6 when both numbers are doubled?
20:24
15:18
25:30
10:12
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car travels 140 kilometers in 2 hours, how far will it travel in 14 hours?
700 kilometers
840 kilometers
980 kilometers
1120 kilometers
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many liters of olive oil can be produced from 3000 pounds of olives if 20 pounds make 3 liters?
300 liters
450 liters
600 liters
750 liters
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many adults are needed for 72 children on the playground if the ratio is 2 adults for every 24 children?
8 adults
5 adults
6 adults
4 adults
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is Jada's heart rate while jogging if her heart beats 25 times in 10 seconds?
120 beats per minute
150 beats per minute
160 beats per minute
180 beats per minute
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per ear of corn if 6 ears cost $1.80?
$0.20
$0.30
$0.35
$0.25
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does each apple cost if 12 apples are priced at $2.88?
$0.28
$0.24
$0.20
$0.32
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
8 questions
Unit Conversion Problems

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Comparative Measurements and Object Identification

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Practical Applications of Ratios and Percentages

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Conversion Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Metric System Conversions and Concepts

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Metric Conversions and Measurements

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Unit Conversion Problems in Measurement

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Mastering Unit Conversions Between Customary And Metric Systems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Afterschool Activities & Sports

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Cool Tool:Chromebook

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Bullying

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding Integers Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Additive Inverse and Absolute Value

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding Integers

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade