
Word Problems in Ratios and Rates

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 2 gallons of vinegar cost $3, how much would 4 gallons cost?
$7.50
$6.00
$9.00
$4.50
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost of 21 pounds of pasta if 8 pounds cost $12?
$37.50
$28.50
$35.00
$31.50
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Why is it more helpful to write the equivalent ratio with one pound of pasta?
It simplifies the calculation for any amount of pasta.
It makes the ratio easier to remember.
It reduces the cost per pound.
It increases the cost per pound.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Lynn reads 20 pages in 35 minutes, how long will it take her to read 47 pages?
82 minutes
70 minutes
90 minutes
60 minutes
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Can Lynn finish reading the 47-page book in under an hour?
No, she needs less than an hour.
Yes, she can finish in exactly an hour.
No, she needs more than an hour.
Yes, she can finish in 55 minutes.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many words can Diego type in 15 minutes if he types 140 words in 4 minutes?
560 words
490 words
525 words
600 words
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How long will it take Diego to type 385 words?
10 minutes
11 minutes
12 minutes
13 minutes
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Distance, Rate, and Time Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Distance, Rate, and Time Problems

Interactive video
•
6th - 8th Grade
6 questions
ACT SAT Prep determine the distance traveled between two trains

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Cyclist and Train Problem Solving

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Calculating Rates and Unit Costs

Interactive video
•
6th - 7th Grade
7 questions
Mathematical Concepts and Problem Solving

Interactive video
•
6th - 8th Grade
9 questions
Calculating Time Saved in Travel

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Cost and Rate Problems in Mathematics

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade