If 2 gallons of vinegar cost $3, how much would 4 gallons cost?

Word Problems in Ratios and Rates

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$7.50
$6.00
$9.00
$4.50
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost of 21 pounds of pasta if 8 pounds cost $12?
$37.50
$28.50
$35.00
$31.50
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Why is it more helpful to write the equivalent ratio with one pound of pasta?
It simplifies the calculation for any amount of pasta.
It makes the ratio easier to remember.
It reduces the cost per pound.
It increases the cost per pound.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Lynn reads 20 pages in 35 minutes, how long will it take her to read 47 pages?
82 minutes
70 minutes
90 minutes
60 minutes
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Can Lynn finish reading the 47-page book in under an hour?
No, she needs less than an hour.
Yes, she can finish in exactly an hour.
No, she needs more than an hour.
Yes, she can finish in 55 minutes.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many words can Diego type in 15 minutes if he types 140 words in 4 minutes?
560 words
490 words
525 words
600 words
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How long will it take Diego to type 385 words?
10 minutes
11 minutes
12 minutes
13 minutes
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Calculating Rates and Unit Costs

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Rate, Distance, and Weight Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Bev's Train Problem

Interactive video
•
6th - 8th Grade
8 questions
Speed, Distance, and Time Concepts

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Real-World Applications of Ratios and Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Rates and Unit Costs

Interactive video
•
6th - 7th Grade
8 questions
Converting and Adding Time Units: A Comprehensive Guide

Interactive video
•
6th - 7th Grade
13 questions
Understanding Ratios and Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Cross Sections of 3D Shapes

Quiz
•
7th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade