
Cost and Measurement Problems

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the quotient of 246 divided by 12?
18
21
20
24
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 8 avocados cost $4, how much would 16 avocados cost?
$8
$6
$12
$10
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much would 20 avocados cost if 8 avocados are $4?
$14
$12
$8
$10
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 12 large bottles of water cost $9, how many bottles can you buy for $3?
4
3
2
5
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per bottle of water if 4 bottles cost $3?
$1.00
$1.25
$0.75
$0.50
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 10 pounds of flour cost $8, how much does 40 pounds cost?
$36
$24
$28
$32
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per pound of flour if 5 pounds cost $4?
$0.70
$0.60
$0.80
$0.90
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Scale Factors and Area Calculations

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Proportional Relationships and Equations

Interactive video
•
6th - 7th Grade
10 questions
Percentage Calculations and Concepts

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Dividing Quantities and Understanding Ratios

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Percentage Calculations and Equations

Interactive video
•
6th - 7th Grade
8 questions
How to Write a Real World Equation

Interactive video
•
6th - 7th Grade
6 questions
GCSE Maths - How to Solve Best Buy Questions #88

Interactive video
•
6th - 7th Grade
6 questions
GCSE Maths - How to Solve Best Buy Questions #88

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade