
Comparative Analysis of Prices and Measurements

Interactive Video
•
Mathematics, Science, Other
•
4th - 5th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Who traveled faster on their scooter, Mai or Priya?
Cannot be determined
Both traveled at the same speed
Priya
Mai
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the speed of Priya in meters per second?
2.5 meters per second
2.2 meters per second
2.1 meters per second
2.0 meters per second
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which store offers the best deal for juice cans?
All stores offer the same deal
Store Y
Store X
Store Z
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the price per can at Store Y?
$0.60
$0.62
$0.59
$0.65
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the price per square foot for the New York City apartment?
$1,300
$1,100
$1,250
$1,200
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does the home in Cheyenne, Wyoming cost?
$210,000
$231,000
$220,000
$250,000
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Approximately how many liters are in a gallon?
3.5 liters
4 liters
4.2 liters
3.7 liters
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Measurement and Conversion Problems

Interactive video
•
5th - 6th Grade
11 questions
Comparative Speed and Ratios

Interactive video
•
5th - 6th Grade
11 questions
Fraction and Ratio Word Problems

Interactive video
•
4th - 5th Grade
11 questions
Speed, Ratios, and Measurements

Interactive video
•
5th - 6th Grade
11 questions
Ratio and Proportion Problems

Interactive video
•
5th - 6th Grade
11 questions
Calculating Areas of Shapes

Interactive video
•
4th - 5th Grade
11 questions
Measurement and Conversion Problems

Interactive video
•
5th - 6th Grade
11 questions
Decimal Operations and Area Concepts

Interactive video
•
4th - 5th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Afterschool Activities & Sports

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Cool Tool:Chromebook

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Bullying

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Place Value

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Finding Volume of Rectangular Prisms

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Place Value

Quiz
•
4th Grade
20 questions
place value

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Place Value and Rounding

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Place Value

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Basic multiplication facts

Quiz
•
4th Grade