
Calculating Rates and Costs

Interactive Video
•
Mathematics
•
4th - 5th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If an elevator travels 310 feet in 10 seconds, how far will it travel in 12 seconds?
372 feet
360 feet
400 feet
310 feet
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the speed of the elevator in feet per second?
33 feet per second
31 feet per second
30 feet per second
32 feet per second
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Han earns $33 for 4 hours of babysitting. How much does he earn per hour?
$8.00
$8.75
$7.50
$8.25
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Han babysits for 7 hours, how much will he earn?
$50.75
$55.00
$57.75
$60.00
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost of one can of dog food if 5 cans cost $4.35?
$0.80
$0.90
$0.85
$0.87
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much do 11 cans of dog food cost?
$9.70
$9.50
$9.57
$9.60
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If the cost of 5 cans of dog food is $4.35, what is the cost of 2 cans?
$1.80
$1.74
$1.76
$1.70
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Unit Rates and Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
8 questions
Unit Conversion Concepts

Interactive video
•
4th - 5th Grade
6 questions
Adding Integers with Opposite Signs Using a Number Line

Interactive video
•
4th - 5th Grade
6 questions
Graphing Proportional Relationships (Part 2)

Interactive video
•
4th - 6th Grade
8 questions
Unit Conversion and Measurement Problems

Interactive video
•
4th - 5th Grade
8 questions
Practical Application of Measurement Concepts

Interactive video
•
4th - 5th Grade
11 questions
Word Problems Involving Division and Comparisons

Interactive video
•
3rd - 5th Grade
11 questions
Division and Money Concepts

Interactive video
•
4th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade