
Unit Rates and Comparisons

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following is an example of a unit rate?
3 cups of sugar
10 miles per hour
2 liters of water
5 apples
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate of oats to water if 6 cups of oats are used with 15 cups of water?
1.5 cups of oats per cup of water
0.4 cups of oats per cup of water
2.5 cups of oats per cup of water
3 cups of oats per cup of water
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 12 oz of cream cheese is mixed with 15 oz of sugar, what is the unit rate of cream cheese per ounce of sugar?
1 oz of cream cheese per oz of sugar
1.25 oz of cream cheese per oz of sugar
0.8 oz of cream cheese per oz of sugar
0.5 oz of cream cheese per oz of sugar
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many cups of water are needed for 5 cups of oats if the unit rate is 2.5 cups of water per cup of oats?
10 cups
7.5 cups
12.5 cups
15 cups
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12, what is the cost per pint?
$6
$5
$4
$3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many gallons of paint are needed to cover 1,750 square feet if one gallon covers 350 square feet?
3 gallons
4 gallons
5 gallons
6 gallons
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Who types faster if Andre types 208 words in 4 minutes and Noah types 342 words in 6 minutes?
Andre
Noah
Both type at the same speed
Cannot be determined
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Unit Rates and Cost Comparisons

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Proportional Relationships and Word Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Conversion and Measurement Concepts

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Oats and Water Ratios and Calculations

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Jam and Grouping Word Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Performance Strategies and Rates in Competitions

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Conversion and Measurement Ratios

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Conversion Concepts and Applications

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade