
Understanding Fractions and Reciprocals

Interactive Video
•
Mathematics
•
4th - 5th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If you divide 1/2 by 1/4, will the result be greater or less than 1?
Equal to 1
Cannot be determined
Greater than 1
Less than 1
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the water container example, how many liters of water fit in the dispenser?
3 liters
1 and 1/2 liters
2 liters
1 and 7/8 liters
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Jada bought 3.5 yards of fabric for $21. How much does each yard cost?
$7
$8
$6
$5
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 4/9 of a kilogram of baking soda costs $2, what is the cost of one kilogram?
$4.00
$4.50
$5.00
$3.50
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Dao can fill 1 and 1/5 bottles with 3 liters of water. How many liters fill one bottle?
2.5 liters
1.5 liters
2 liters
3 liters
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many gallons of water fill the entire bucket if 5/4 gallons fill 5/6 of it?
1.5 gallons
2 gallons
1 gallon
2.5 gallons
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the shortcut for dividing fractions that involves flipping the second fraction?
Divide by the reciprocal
Subtract the fractions
Add the fractions
Multiply by the reciprocal
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Lemonade Measurement Conversions

Interactive video
•
4th - 6th Grade
11 questions
Understanding Fraction Division Concepts

Interactive video
•
4th - 5th Grade
6 questions
Same Change Flip Strategy

Interactive video
•
4th - 6th Grade
11 questions
Understanding Fractions and Division

Interactive video
•
5th - 6th Grade
8 questions
Splitting Fudge (Dividing a unit fraction by a whole number using the relationship between multiplication and division)

Interactive video
•
4th - 6th Grade
11 questions
Dividing Fractions and Mixed Numbers

Interactive video
•
4th - 5th Grade
11 questions
Dividing and Understanding Fractions

Interactive video
•
4th - 5th Grade
11 questions
Comparing Measurement Units

Interactive video
•
4th - 5th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade