
Dividing Fractions and Ratios

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the result of dividing 1/2 by 1/3 using a tape diagram?
2
1
2.5
1.5
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many halves are there in the number 7?
10
7
14
12
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If you divide 6 by 3/8, how many groups of 3/8 are there?
18
16
14
12
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many 5/16 are in 1 and 7/8?
7
5
4
6
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the better deal per liter: 2 liters for $3.80 or 1.5 liters for $2.70?
1.5 liters for $2.70
2 liters for $3.80
Both are the same
Cannot be determined
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much sugar is used per cup of flour if 5 cups of flour require 2 cups of sugar?
2 cups
1/2 cup
2/5 cup
1 cup
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many 2/5 are in 1 and 1/2 using a tape diagram?
3.5
3
2
3.75
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
9 questions
Solving Linear Equations Strategies

Interactive video
•
7th Grade
11 questions
Jam and Grouping Word Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Proportional Relationships and Word Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Ratio and Proportion Word Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Word Problems on Ratios and Proportions

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Inequalities and Functions Assessment

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Speed, Equations, and Diagrams

Interactive video
•
7th - 8th Grade
11 questions
Inequalities and Functions Assessment

Interactive video
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade