
Calculating Percentages and Unit Prices

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What does the large rectangle in the tape diagram for X + 4 = 17 represent?
The value of X
The number 4
The total value of 17
The sum of X and 4
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the equation 5x = 35, how do you find the value of x using a tape diagram?
Add 5 to 35
Multiply 35 by 5
Divide 35 by 5
Subtract 5 from 35
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the value of x in the equation X + 9 = 16?
16
9
25
7
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you solve 4x = 28 using a tape diagram?
Divide 28 by 4
Add 4 to 28
Multiply 28 by 4
Subtract 4 from 28
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit price per pound of potatoes if 4.5 pounds cost $2.52?
$0.56
$1.12
$0.75
$0.45
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 2.5 pounds of pears cost $2.45, what is the unit price per pound?
$0.75
$1.22
$0.98
$1.00
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many fluid ounces did Dondre drink if he consumed 80% of a 16.9-ounce bottle?
8.45 ounces
10.5 ounces
13.52 ounces
16.9 ounces
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Solving Equations and Properties of Operations

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Problem Solving with Ratios and Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving Equations and Word Problems

Interactive video
•
6th Grade
11 questions
Solving Linear Equations and Word Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Double Number Lines and Ratios

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving Equations and Percentages

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Properties and Applications of Algebra

Interactive video
•
6th - 7th Grade
9 questions
Understanding Percent Increase and Decrease

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade