What is the constant of proportionality also known as?

Solving Equations and Proportions

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Price per item
Price per pound
Price per kilogram
Price per dozen
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If you pay $3.50 for half a pound, what is the price per pound?
$10.00
$7.00
$5.00
$3.50
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the price per pound if you pay $5 for 4 pounds?
$1.00
$1.75
$1.25
$1.50
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you simplify the fraction 6/20?
2/5
1/3
3/10
1/2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the family ticket problem, what does 'x' represent?
The price of a snack
The total cost
The price of a ticket
The number of tickets
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the initial amount of juice poured for each friend in Diego's problem?
2 ounces
4 ounces
1 ounce
3 ounces
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the solution for x in the equation 6(x + 3) = 24?
x = 3
x = 2
x = 4
x = 1
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Unit Rates and Conversion Factors

Interactive video
•
6th - 7th Grade
10 questions
Understanding Proportional Relationships and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Basic Math Concepts

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Unit Rates and Proportions

Interactive video
•
6th - 7th Grade
10 questions
Unit Rate and Variable Representation

Interactive video
•
5th - 6th Grade
10 questions
Rates, Ratios, and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
8 questions
Compare Real World Unit Rate

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Mathematical Problem Solving Concepts

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade