Solving Equations and Proportions

Solving Equations and Proportions

Assessment

Interactive Video

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

Created by

Thomas White

FREE Resource

Mr. Catlin introduces unit rates and the constant of proportionality, solving various problems involving division to find unit rates. The lesson includes a review of multiplication of fractions and solving story problems using equations and diagrams. The video concludes with finding solutions to equations and completing the first page of homework.

Read more

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the constant of proportionality also known as?

Price per item

Price per pound

Price per kilogram

Price per dozen

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If you pay $3.50 for half a pound, what is the price per pound?

$10.00

$7.00

$5.00

$3.50

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the price per pound if you pay $5 for 4 pounds?

$1.00

$1.75

$1.25

$1.50

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How do you simplify the fraction 6/20?

2/5

1/3

3/10

1/2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

In the family ticket problem, what does 'x' represent?

The price of a snack

The total cost

The price of a ticket

The number of tickets

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the initial amount of juice poured for each friend in Diego's problem?

2 ounces

4 ounces

1 ounce

3 ounces

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the solution for x in the equation 6(x + 3) = 24?

x = 3

x = 2

x = 4

x = 1

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?