How many jars of paint did Miss Witt buy in total?

Understanding Addition and Multiplication Concepts

Interactive Video
•
Mathematics
•
3rd - 4th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
9 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
10
25
15
20
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the first step in solving Miss Witt's problem?
Count the boxes
Add the numbers
Multiply the numbers
Draw the jars
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many goldfish did Jessie win in total?
24
28
20
16
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What does a bar diagram help you find?
The difference between groups
The total number
The number of groups
The size of each group
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What are the numbers being multiplied called?
Products
Sums
Factors
Differences
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many total fish does Jessie have with five bags?
35
30
40
45
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Can you write 3 + 4 + 7 as a multiplication equation?
No, because they are not equal groups
No, because they add up to a multiple of 4
Yes, because they add up to a multiple of 3
Yes, because they are equal groups
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Is Luke correct in saying you can always add and multiply groups?
No, only when groups are equal
Yes, always
No, only for multiplication
Yes, but only for addition
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How can Mark's corn arrangement be represented?
12 plus 2 plus 6
6 plus 6
2 plus 2 plus 2
12 times 2
Similar Resources on Quizizz
8 questions
Mastering the Distributive Property: Writing Equivalent Expressions

Interactive video
•
4th - 5th Grade
6 questions
Understanding Division Concepts

Interactive video
•
3rd - 4th Grade
7 questions
Calculating Total Savings Amounts

Interactive video
•
3rd - 4th Grade
7 questions
Counting and Adding Dogs in Towns

Interactive video
•
3rd - 4th Grade
9 questions
Understanding Multiplication Concepts

Interactive video
•
3rd - 4th Grade
7 questions
Bird Counting and Visualization Concepts

Interactive video
•
2nd - 3rd Grade
7 questions
Multiplication as Comparison Concepts

Interactive video
•
3rd - 4th Grade
6 questions
Understanding Arrays and Repeated Addition

Interactive video
•
2nd - 4th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
10 questions
Perimeter of Polygons!

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Addition and Subtraction

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 5th Grade