What is the cost per pound of bananas mentioned in the problem?

Understanding Equations and Variables

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
8 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
59 cents
79 cents
69 cents
49 cents
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What variable is used to represent the total cost in the equation?
Z
C
X
Y
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If you buy two pounds of bananas, how much would it cost using addition?
177 cents
118 cents
59 cents
236 cents
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What mathematical operation simplifies repeated addition?
Exponentiation
Division
Subtraction
Multiplication
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you represent the cost of x pounds of bananas using a variable?
0.59 * x
0.59 - x
0.59 / x
0.59 + x
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is essential to include in an equation to differentiate it from an expression?
A coefficient
A variable
An equal sign
A number
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What does the equation y = 0.59x represent in the context of the problem?
The weight of bananas in kilograms
The price per banana
The number of bananas bought
The total cost of x pounds of bananas
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What should you ensure when forming an equation for a problem?
Include only numbers
Use only addition
Have an equal sign
Exclude variables
Similar Resources on Quizizz
9 questions
Angle Addition and Subtraction Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
8 questions
Understanding Numeric Expressions and Operations

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Decimal Operations and Unit Rates

Interactive video
•
5th - 6th Grade
11 questions
Calculating Sales Tax and Total Cost

Interactive video
•
6th - 7th Grade
7 questions
Long Division and Cost Sharing

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Real-Life Application of Costs

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Unit Rates and Prices

Interactive video
•
5th - 6th Grade
11 questions
Proportional Relationships and Costs

Interactive video
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade