Solving Word Problems with Equations

Solving Word Problems with Equations

Assessment

Interactive Video

Mathematics

3rd - 4th Grade

Hard

Created by

Thomas White

FREE Resource

The video covers lesson 7.10 on solving two-step problems using the 'act it out' strategy. It includes various examples such as calculating the cost of pens, determining the number of t-shirts per pack, and finding the initial number of model cars. The lesson emphasizes using addition, subtraction, and division to solve problems, and concludes with a preview of the next lesson on order of operations.

Read more

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the essential question of the lesson?

How can you use the strategy 'act it out' to solve two-step problems?

What is the total cost of all items?

What is the cost of a notebook?

How many pages are in the textbook?

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Madeleine bought two packs of pens and a notebook for $11. If the notebook costs $3, what is the cost of one pack of pens?

$5

$4

$2

$6

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Chad bought four packs of t-shirts and gave five to his brother. Now he has 19 shirts. How many t-shirts were in each pack?

6

5

7

4

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mack bought four packs of toy cars and his friend gave him nine cars. Now Mack has 21 cars. How many cars were in each pack?

2

3

4

5

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If Mack bought eight packs of cars and gave away three, now having 13 cars, how many cars were in each pack?

3

2

4

1

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Ryan gave away seven model cars and then bought six more. Now he has 13 cars. How many cars did Ryan start with?

10

12

14

16

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Chloe bought five sets of books and donated nine to her school. Now she has 26 books. How many books were in each set?

7

8

6

5

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?