
Solving Word Problems with Equations

Interactive Video
•
Mathematics
•
3rd - 4th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
11 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the essential question of the lesson?
How can you use the strategy 'act it out' to solve two-step problems?
What is the total cost of all items?
What is the cost of a notebook?
How many pages are in the textbook?
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Madeleine bought two packs of pens and a notebook for $11. If the notebook costs $3, what is the cost of one pack of pens?
$5
$4
$2
$6
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Chad bought four packs of t-shirts and gave five to his brother. Now he has 19 shirts. How many t-shirts were in each pack?
6
5
7
4
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Mack bought four packs of toy cars and his friend gave him nine cars. Now Mack has 21 cars. How many cars were in each pack?
2
3
4
5
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Mack bought eight packs of cars and gave away three, now having 13 cars, how many cars were in each pack?
3
2
4
1
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Ryan gave away seven model cars and then bought six more. Now he has 13 cars. How many cars did Ryan start with?
10
12
14
16
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Chloe bought five sets of books and donated nine to her school. Now she has 26 books. How many books were in each set?
7
8
6
5
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
8 questions
Counting in Groups

Interactive video
•
2nd - 3rd Grade
10 questions
Understanding Angles and Basic Arithmetic

Interactive video
•
4th - 5th Grade
8 questions
Division Concepts and Applications

Interactive video
•
4th - 5th Grade
11 questions
Skip Counting and Basic Multiplication

Interactive video
•
2nd - 3rd Grade
11 questions
Polar Express

Interactive video
•
3rd - 5th Grade
6 questions
Interpreting Remainders (Part 2)

Interactive video
•
4th - 6th Grade
11 questions
Roman Society and History Activities

Interactive video
•
4th - 5th Grade
11 questions
Understanding Multiplication Concepts

Interactive video
•
3rd - 5th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade