
Unit Rate and Variable Representation

Interactive Video
•
Mathematics
•
5th - 6th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
9 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the main goal of today's lesson?
To practice addition
To understand multiplication
To solve unit rate problems using equations
To learn about fractions
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many gallons of gas did Mia buy?
18 gallons
10 gallons
20 gallons
15 gallons
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate of gas per gallon in Mia's problem?
$2.00
$2.40
$1.80
$3.00
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What does the variable 'g' represent in the gas problem?
Gallons
Gasoline
Grams
Goods
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much would Mia pay for 10 gallons of gas?
$20
$24
$30
$18
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much did Mr. Smith pay for 9 pizzas?
$50
$35
$40
$45
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate per pizza in Mr. Smith's problem?
$7
$4
$6
$5
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What does the variable 'p' represent in the pizza problem?
Pizzas
People
Price
Pounds
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much would Mr. Smith pay for 20 pizzas?
$80
$110
$90
$100
Similar Resources on Wayground
11 questions
Understanding Ratios and Proportions

Interactive video
•
6th - 7th Grade
6 questions
Converting Between Measurements

Interactive video
•
4th - 6th Grade
11 questions
Practical Math Problem Solving

Interactive video
•
5th - 6th Grade
6 questions
Converting Between Measurements

Interactive video
•
4th - 6th Grade
8 questions
Solving Problems with Mixed Units of Measurement

Interactive video
•
5th - 6th Grade
11 questions
Fraction and Proportion Word Problems

Interactive video
•
5th - 6th Grade
8 questions
Understanding Unit Rates and Fill Rates

Interactive video
•
5th - 8th Grade
12 questions
Cost and Unit Rate Problems

Interactive video
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade