WorksheetsCompositional Stoichiometry (Set Up)
Total questions: 17
Worksheet time: 9mins
What mole ratio would you use to solve the problem below?
How many moles of hydrogen (H) atoms are found in 0.615 mole of CH3OH?
1 mole CH3OH = 4 mole H atoms
1 mole CH3OH = 3 mole H atoms
1 mole H atoms = 4 mole CH3OH
1 mole H atoms = 3 mole CH3OH
Which is the correct plan to solve the problem below?
How many moles of hydrogen (H) atoms are found in 0.615 mole of CH3OH?
mole CH3OH → mole H atoms → # of H atoms
mole CH3OH → mole H atoms
mole H atoms → mole CH3OH → # of CH3OH molecules
mole H atoms → mole CH3OH
What mole ratio would you use to solve the problem below?
How many moles of Chlorine Cl in a sample of CCl4 that contains 4.63 x 1024 molecules of CCl4?
1 mole CCl4 = 4 mole Cl atoms
1 mole CCl4 = 6.02 x 1023 Cl atoms
4.63 x 1024 mole CCl4 = 1 mol Cl atoms
1 mole CCl4 = 1 mole Cl atoms
Which is the correct plan to solve the problem below?
How many moles of Chlorine Cl in a sample of CCl4 that contains 4.63 x 1024 molecules of CCl4?
# CCl4 molecules → mole CCl4 molecules → mole Cl atoms
# CCl4 molecules → mole CCl4 molecules → mole Cl atoms → # Cl atoms
# Cl atoms → mole Cl atoms
mole Cl atoms → mole CCl4 molecules
What mole ratio would you use to solve the problem below?
How many grams of carbon are in a 0.335 mol of C3H8?
You don't need a mole ratio
1 mole C3H8 = 3 mole C atoms
1 mole C3H8 = 24 mole C atoms
0.335 mole C3H8 = 3 mole C atoms
Which is the correct plan to solve the problem below?
How many grams of carbon are in a 0.335 mol of C3H8?
mass C → mole C → mole C3H8
mole C3H8 → mole C → mass C
mole C3H8 → mole C → # C atoms
mole C → mass C
What mole ratio would you use to solve the problem below?
How many atoms of hydrogen are found in 0.335 mol of C3H8?
3 mole C3H8 = 8 mole H atoms
1 mole C3H8 = 8 mole H atoms
1 mole C3H8 = 24 mole H atoms
0.335 mole C3H8 = 1 mole H atoms
What mole ratio would you use to solve the problem below?
How many atoms of hydrogen are found in 0.335 mol of C3H8?
3 mole C3H8 = 8 mole H atoms
1 mole C3H8 = 8 mole H atoms
1 mole C3H8 = 6.02x1023 mole H atoms
0.335 mole C3H8 = 1 mole H atoms
Which is the correct plan to solve the problem below?
How many atoms of hydrogen are found in 0.335 mol of C3H8?
mole C3H8 → mole H atoms → mass H atoms
mole C3H8 → mole H atoms → # H atoms
# C3H8 molecules → mole C3H8 → mole H atoms → mass H atoms
mass C3H8 → mole H atoms → # H atoms
What mole ratio would you use to solve the problem below?
How many O atoms are in 1.24 g of vinegar (CH3COOH)?
1 mole CH3COOH = 1 mole O atoms
1 mole CH3COOH = 2 mole O atoms
1.24 mole CH3COOH = 2 mole O atoms
1 mole CH3COOH = 1.24 mole O atoms
Which is the correct plan to solve the problem below?
How many O atoms are in 1.24 g of vinegar (CH3COOH)?
mass CH3COOH → mole O atoms → # O atoms
mass CH3COOH → mol CH3COOH → mole O atoms → # O atoms
mass CH3COOH → mol CH3COOH → mole O atoms → mass O atoms
mass CH3COOH → mole O atoms→ mol CH3COOH → # O atoms
What mole ratio would you use to solve the problem below?
How many CH3COOH molecules are in 1.24 g of vinegar (CH3COOH)?
1 mole CH3COOH = 1 mole O atoms
You don't need mole ratios
1.24 mole CH3COOH = 2 mole O atoms
1 mole CH3COOH = 1.24 mole O atoms
Which is the correct plan to solve the problem below?
How many N atoms are in a 7.00 L tank NO2 at STP
Volume NO2 at STP→ mole NO2 → # N atoms
Volume NO2 at STP→ mole NO2 → mole N atoms → # N atoms
Volume NO2 at STP→ mole NO2 → mole N atoms
Molarity & Volume NO2 at STP→ mole NO2 → mole N atoms → # N atoms
What mole ratio would you use to solve the problem below?
How many N atoms are in a 7.00 L tank NO2 at STP
7.00 mol NO2 = 1 mole N atoms
1 mol NO2 = 1 mole N atoms
You don't need mole ratios
1 mol NO2 = 6.02x1023 mole N atoms
Which is the correct plan to solve the problem below?
How many grams of F are there in 18.9 g of CaF2
mass CaF2 → mole CaF2 → mole F atoms → # F atoms
mass CaF2 → mole CaF2 → mole F atoms → mass F atoms
mass CaF2 → mass F atoms
mass F atoms → mass CaF2
Which is the correct plan to solve the problem below?
How many molecules of H2O are there in a glass of water that has 1.80 x 1023 H atoms?
# H2O molecules → mole H2O → mole H atoms → # H atoms
# H atoms → mole H atoms → mole H2O → # H2O molecules
# H2O molecules → mole H atoms → mole H2O → # H atoms
# H atoms → # H2O molecules
What mole ratio would you use to solve the problem below?
How many O atoms are there in a 1.5 L tank of O2 at STP?
1 mol O2 = 1.5 mole O atoms
1 mol O2 = 2 mole O atoms
1 mol O2 = 22.4 mole O atoms
You don't need mole ratios
