WorksheetsMaseni procentni sastav jedinjenja i količina supstance
Total questions: 7
Worksheet time: 22mins
Name
Class
Date
1.
Ako je Ar(H)=1, Ar(O)=16, relativna molekulska masa (Mr) hidrogena (H2O2) je:
a)
18
b)
34
c)
54
d)
64
2.
Ako je Ar(H)=1, Ar(O)=16, izračunaj koliko se %(H) nalazi u hidrogenu (H2O2).
a)
5.88%
b)
94.12%
c)
3.13%
d)
96.87%
3.
Odredi koliko se %S nalazi u vodonik-sulfidu (H2S), ako je Ar(H)=1; Ar(S)=32.
a)
3.125%
b)
5:88%
c)
94.12%
d)
96.87%
4.
Odredite %O u azotnoj kiselini (HNO3),ako je Ar(H)=1, Ar(N)=14, Ar(O)=16.
a)
25.40%
b)
92.38%
c)
76.19%
d)
74.60%
5.
Formula za gips je: CaSO4 x 2H2O. Ako je Ar(Ca)=40; Ar(S)=32; Ar(O)=16; Ar(H)=1, odredite Mr za gips.
a)
172
b)
4896
c)
136
d)
272
6.
Odredite %H2O u gipsu (CaSO4 x 2H2O). Ar(Ca)=40, Ar(S)=32, Ar(O)=16, Ar(H)=1
a)
18%
b)
36%
c)
79.07%
d)
20.93%
7.
Izračunajte masu koju zauzima 0.5mol-a natrijum-oksida. Ar(Na)=23; Ar(O)=16
a)
124g
b)
19.5g
c)
31g
d)
27.5g
100 %
