WorksheetsMoviment Harmònic
Total questions: 8
Worksheet time: 24mins
Un oscil·lador harmònic té un període T = 2 s i la seva velocitat màxima és 3 m / s. Quina serà l'acceleració màxima?
1.5 m/s2
0.67 m/s2
9.42 m/s2
0.48 m/s2
Es té una massa unida a una molla que oscil·la al voltant de la posició d'equilibri com un oscil·lador harmònic. La velocitat i l'acceleració tenen el mateix sentit:
només quan l'elongació és màxima
sempre
mai
només durant dos quarts de període
Un cos de massa 𝑚= 400 𝑔 descriu un moviment harmònic simple amb un període 𝑇= 2 𝑠 i una amplitud 𝐴= 2 c𝑚. L'energia cinètica màxima de el cos val:
0.79 mJ
7.9 J
79 kJ
0,79 J
La següent gràfica representa la posició d'un oscil·lador harmònic. Es dedueix que la pulsació o freqüència angular ω i l'amplitud A valen, respectivament:
ω= π/6 s-1 i A= 8 mm
ω= 12 s i A= 8 mm
ω= 0,52 s-1 i A= 4 mm
ω= 4 s-1 i A= 12 mm
Un oscil·lador harmònic té una energia potencial U quan l'elongació és màxima. Quina serà la seva energia potencial en l'instant en el qual l'elongació sigui la meitat de la màxima?
U/2
√2U
U
U/4
L'energia mecànica d'una partícula de massa m amb moviment oscil·latori harmònic es 3 J. Quan l'elongació val zero, la velocitat és 1 m/s. Quin valor té la massa m?
6 kg
3 kg
1,5 kg
√3 kg
Una partícula amb moviment harmònic simple, d'amplitud a i període T, té una acceleració que depèn de l'elongació. En l'instant en què l'elongació és nul·la, quin valor tindrà l'acceleració?
màxima
a/T2
1/2a/T2
nul·la
La següent gràfica representa la posició d'un oscil·lador harmònic davant el temps. Es dedueix que la freqüència val:
2 mm
7 Hz
10 ms
680 Hz
