แผ่นงานMultiply and Divide Decimals Word Problems
คำถามทั้งหมด: 18
There are 12.5 gallons of paint. Josie paid $56.25 for the gallon of paint. How much did it cost per gallon for the paint? What operation should you perform?
Divide
Multiply
Add
Subtract
There are 12.5 gallons of paint. Josie noticed it cost $4.50 a gallon for the paint. How much will she spend on the paint? What operation should be completed to solve this problem?
Divide
Multiply
Add
Subtract
Jhabori has 3 friends. He wants give each friend 9.2k dollars to them in GTA. How much money will Jhabori end up giving away?
Should I MULTIPLY or DIVIDE?
Multiply
Divide
Jayden has 3 friends. He has 9.2 pounds of gummy bears to share with them. How many pounds of gummy bears will each friend get?
Should I MULTIPLY or DIVIDE?
Multiply
Divide
Every December, the Johnston family drives 85.91 miles to see family. Over the course of 5 years, how many miles does the Johnston family drive?
Will you multiply or divide to find the answer?
Multiply
Divide
In each batch of Chocolate Chip Cookies, grandma puts in 1.35 cups of chocolate chips. If she makes 5 batches for the bake sale, how many cups of chocolate chips will she need?
Will you multiply or divide to find the answer?
Multiply
Divide
Selena Gomez has a new CD coming out next fall. She will spend 4.23 hours in the studio recording for a total of 84 days. How many hours will she spend recording total? Will you multiply or divide to find the answer?
Multiply
Divide
John was building a wall out of bricks. The weight of the wall was 543.75 pounds. Each brick weighed 4.35 pounds. How many bricks did John use?
Will you multiply or divide to find the answer?
Multiply
Divide
A new subdivision is being built. On one street, there is 5.46 acres of land. The builder wants to build 4 houses, each with the same amount of land. How much land will each house get?
Will you multiply or divide to find the answer?
Multiply
Divide
Jessica’s family runs a small dog shelter. Every 10 days, they buy 143.45 pounds of dog food. How much dog food do they use each day?
Will you multiply or divide to find the answer?
Multiply
Divide
Hazel had more math homework than she had ever had before. She had 76 problems, and each one took her 2.34 minutes to complete. How many minutes did she work on homework? Will you multiply or divide to find the answer?
Multiply
Divide
Each paper clip weighs about .98 grams. How much does a box of 125 paper clips weigh? Will you multiply or divide to find the answer?
Multiply
Divide
Joanne is starting a new job as a florist. She needs to purchase 50 vases, and each one costs $6.78. How much will she spend on vases? Will you multiply or divide to find the answer?
Multiply
Divide
Annabel chews a pack of gum every day! If she buys 12 packs of gum for $1.43 each, how much will she spend on gum?
Will you multiply or divide to find the answer?
Multiply
Divide
Caroline has 5 chores to complete each week. She gets paid $4.60 each week. How much does she get paid per chore completed?
Will you multiply or divide to find the answer?
Multiply
Divide
When Shane got his water bill in May, he was shocked! He had used 143.43 gallons of water. About how much did he use each day?
Will you multiply or divide to find the answer?
Multiply
Divide
Starbucks coffee costs $9.99/ pound. How many pounds of coffee could you get with $12.59? ? Will you multiply or divide to find the answer?
Multiply
Divide
In Minneapolis, taxis charge 38 cents per mile. If someone took a 27 mile trip, how much would their taxi fare be?
Will you multiply or divide to find the answer?
Multiply
Divide
แป้นคำตอบMultiply and Divide Decimals Word Problems
คำถามทั้งหมด: 18
Divide
Multiply
Multiply
Divide
Multiply
Multiply
Multiply
Divide
Divide
Divide
Multiply
Multiply
Multiply
Multiply
Multiply
Divide
Divide
Multiply
