Rates, Ratios, and Proportions

Flashcard
•
6th Grade
•
Hard
Felicia Gonzales
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Elijah earns $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
Back
$25 per hour
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Unit rate of $97.50 for 15 pizzas
Back
$6.50 per pizza
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of red apples to green apples?
Back
4 red apples to 3 green apples
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If there are 5 boys and 7 girls, write the ratio of girls to boys.
Back
7 to 5
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Daisy sour cream is $1.68 for 8 oz. Kraft sour cream $2.08 for 16 oz. Find the unit price of each and choose the better deal.
Back
Kraft
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
In a class, the ratio of boys to girls is 6:5. If there are 18 boys, how many girls are there?
Back
15
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
The Martin family's truck gets an average of 25 miles per gallon. Predict how many miles they can drive on 7 gallons.
Back
175
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
After Unit 2 and Lesson 16 IM

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and ratios

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Equivalent Ratios Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates, Ratios, and Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates, Ratios, and Proportions

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Proportions & Unit Rate

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Ratios and Ratio Tables

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
30 questions
Teacher Facts

Quiz
•
6th Grade
24 questions
Flinn Lab Safety Quiz

Quiz
•
5th - 8th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Essential Lab Safety Practices

Interactive video
•
6th - 10th Grade