Mrs. Edgar bought an eight pack of bottled water for $4.00. What was the unit price for the water?
Rates & Ratios

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

14 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$0.50
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
A 7-pack of DVDs costs $23.31. What is the unit price?
Back
$3.33 per DVD
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Jose swims 3 laps in a pool every 2 minutes. How long would it take him to swim 27 laps?
Back
18 minutes
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Patrick has 2 black, 3 red, and 5 white toy cars. What is the ratio of red toy cars to all the toy cars?
Back
3:10
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which ratio is NOT equivalent to 3:5? Options: 15:25, 9:15, 21:28, 30:50
Back
21:28
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
88 students for 4 classes
How many students per class?
Back
22 students per class
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Express the ratio as a fraction in simplest form:
18 ounces to 3 cups
Back
6 to 1
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Ratio Tables

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Ratios and Proportions

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Bootcamp Review #3 - RP.1-3

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratio Tables

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio Tables

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
37 questions
7th Grade Summer Recovery Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Area and Circumference of a Circle

Quiz
•
7th Grade