Rates & Ratios

Rates & Ratios

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

14 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Mrs. Edgar bought an eight pack of bottled water for $4.00. What was the unit price for the water?

Back

$0.50

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

A 7-pack of DVDs costs $23.31. What is the unit price?

Back

$3.33 per DVD

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Jose swims 3 laps in a pool every 2 minutes. How long would it take him to swim 27 laps?

Back

18 minutes

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Patrick has 2 black, 3 red, and 5 white toy cars. What is the ratio of red toy cars to all the toy cars?

Back

3:10

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which ratio is NOT equivalent to 3:5? Options: 15:25, 9:15, 21:28, 30:50

Back

21:28

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

88 students for 4 classes
How many students per class?

Back

22 students per class

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Express the ratio as a fraction in simplest form:
18 ounces to 3 cups

Back

6 to 1

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?